WC odsávanie - Hurokán.SK
 Kapcsolatfelvétel:

  +421 905 585 373
 
  www.hurokan.sk

Ako som zbavil toaletu zápachov?

  • Added: 02.03.2020

Dovoľte aby som Vám v krátkosti predstavil svoju "púť" v téme ako sa dá zbaviť zápachov z toalety.

Začalo sa to niekedy v 90-tych rokoch minulého storočia. Začal som pracovať v spoločnosti kde v jednej miestnosti boli asi 3-4 toalety. Klasika, oddelené nejakým umakartom ... Pracovalo nás tam pomerne veľa a preto na WC-ku som už nebol sám ako skorej. Jeden druhého sme nevideli, ale citili.

Človeka menej irituje zápach vlastného "produktu", ale keď ste uzavretí viacerí do jednej slabo vetranej miestnosti no tam už sa o komfortnom sedení sa nebavíme. Chceš, nechceš čucháš. Dosť ma to iritovalo a preto zima-nezima, otvoril som okno. Čo sa stalo potom? Asi to uhádnete, nadávky, že je nám zmrzne c....a. A extra služba: buket sa posunul na chodbu kde bol kávomat. No super. Kto nenadával ten minimálne komentoval: kto a kedy akú zver jedol a s čím.

Vtedy som došiel na to, že zápach by bolo treba odsávať od miesta vzniku, teda z toaletnej misy, veď ak vzduch prúdi smerom do vnútra, zápach nemá šancu dostať sa von. Medzičasom som sa ponoril do stavby rodinného domu a mojim naj menším problémom bolo riešenie tej toalety, ktorú som ešte ani nemal. Práce na dome napredovali a zrazu prišli obkladači a ako elektrický šok som došiel na to, že však moje odsávanie ešte nie je doriešené. Šup-šup do auta nakúpil so potrubia D75 a začal som búrať. Čo obkladač pripravil, ja som zrušil, ale podarilo sa vložiť potrubie do steny a práce mohli pokračovať ďalej. Potom zase uplynul nejaký čas, keď som sa znovu pustil do odsávača.

Hrdlo rúry som dal úplne k toalete, pomohlo to, ale efekt nebol ten pravý.

Vymodeloval som nejaké napojenie ktoré by odsávalo medzi misou a doskou. Vizuálne to nebolo akceptovateľné.

Začal som špekulovať nad tým, došiel som na to, že splachovacie potrubie je kľúčom toho celého. Napojil som odsávanie na nádrž vody, lebo ono má havarijný prepad vody. Lenže novšie majú taký slabý prierez, že to jednoducho nefungovalo.

Potom som začal riešiť, ako by sa dalo tie úzke profily zo systému odstrániť. Dieru pre ventil na keramickej nádrži by som vedel prevŕtať diamantom na väčší priemer, ale s hrdlom na havarijný prepad vody by to bolo príliš pracné a nespolahlivé. Ono bolo tak konštruované, že hrubšiu rúru tam nestrčíte. Skúšal som to na 2 typoch, ktoré som mal doma ale jedno bolo horšie ako to druhé.

Po neúspechoch som menil koncept, vzdal som sa plánu minimálnej úpravy, vybudoval som napojenie z štandardných elementov medzi nádrž a wc, a na to som napojil odsávanie, fungovalo to celkom dobre ale, vyzeralo to katastrofálne.

Tak som začal postupne modifikovať štandardné plastové fittingy s čím som získal 5-6 cm, čo bolo voči 40cm navýšeniu nádrže proste nič.

Určitý čas to tak fungovalo, vyvedené to bolo cez komoru a kotolňu až von. Lenže v prípade vetra to fungovalo ako otvorené okno, všetok bordel čo sa usadil v rúre natlačilo naspäť, dokonca ešte aj vychladilo tú miestnosť.

Tak som dal spätnú klapku, nefungovala lebo tá neuzatvára 100%-ne, dal som na potrubie aj lamely ani to nestačilo, v zime to zamrzmlo a odsávanie nefungovalo. Medzičasom aj motor na ventilátore zdochol, nevedel som zohnať rovnaký typ, takže som tam musel zbastliť iný typ.

Aby vietor nerobil problémy, odrezal som kus z rúry a koniec odsávania ostal v kotolni. Funkcia už bola v poriadku len v kotolni bol smrad počas použitia systému, myslel som si, že to je o.k. ale po pár týždňoch zápach ostal kontinuálnym, kotolňa stále smrdela. Používaili sme ju ako sklad takže to nemohlo tak ostať.

Ešte som trošku špekuloval o tom, že by som to potrubie zaviedol na povalu, ale potom som bol na jednej povale, kde to bolo tak urobené a všetko bolo plesnivé na metrovej vzdialenosti od rúry.

Tak som sa pustil do hľadania po internete a narazil som sa na Hurokána, preštudoval som stránku a došiel som na to, že to je pre mňa najlepšie riešenie, všetky horeuvedené body mali doriešené + nebolo treba urobiť zásahy do obkladačiek, takže som kúpil 1. kus na test. Odpojil som starý systém, zapojil som Hurokána a bol som spokojný, funkcia o.k. estetika o.k. Manželka sa tiež tešila a ešte som mal kde položiť náhradný toaletný papier resp. mobil. Dnes už v dome, kde bývam fungujú 3 Hurokány